دبيرستان و پيش دانشگاهي غير دولتي شهداي رهپويان وصال

آدرس : شيراز ، بلوار پاسداران ، کوچه 53 شهید ظل انوار سمت راست

تلفن :38239169-071 و 38234570-071

مجتمع آموزشي غير دولتي دخترانه شهداي رهپويان وصال

دومین جلسه کلاس اخلاق :

   دومین جلسه کلاس اخلاق با سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد روز شنبه 27 مهر ماه برگزار شد .

   بخشهایی از این سخنرانی با موضوع : ضمیر ناخودآگاه و هدایت تکوینی

 • در کودک ابتدا غریزه حاکمه یعنی کسی به کودک یاد نداده که اگر گرسنه ای یا تشنه ای یا درد داری گریه کن و اصلابهش آموزش ندادن مثلا در مقابل فلان حرکت لبخند بزنی و ..اینا همش غریزی است .
 • غریزه چیزی است که در حیوانات هم هست . باهاش زندگی می کنند و از دنیا هم میروند . نمی توانیم بگوییم روباه مکّار یا گرگ درنده است یا مثلا خرگوش مظلوم . اینها غریزه است ، رفتارهای اخلاقی نیست که بگوییم گرگ چون درنده است حیوان بدی است یا خرگوش چون مظلومه بهشت می رود .
 • در کودک و انسان هم ابتدا غریزه حاکمه بعد از 2-3 هفته آن چیزی که در درون انسانها خداوند در آیات قرآن فرموده نهفته است ، خود را نشان می دهد که به آن ضمیر می گویند .
 • ضمیر یعنی قوه عاقله درونی که به عقل هم فرمان می دهد . قل کل یعمل علی شاکلته – همه برمبنای شاکله خودتون عمل می کنید . که شاکله می شود ضمیر که دوقسمت است : ضمیر نا خود آگاه و ضمیر خودآگاه
 • نسبت این دو باهم چیه از هفته 2-3 زندگی که فعال میشوند و به غرایز کمک می کنند ،کودک در دلش چیزی شکل می گیره به نام مهر، مهر مادر و پدر ، مهر خونه ، مهر جایی که درش می خوابه و .. تا 18-19 سالگی شدت ضمیر نا خود آگاه کم میشه .
 • ابتدا کودک با ضمیر ناخودآگاه یاد می گیرد ، از 10-12 سالگی ضمیر خود آگاه قوی میشه و به تدریج ضمیر ناخودآگاه کم میشه و ضمیر خود آگاه قوی میشه .
 • اسم ضمیر ناخودگاه در دین ما و روش تربیتی بر اساس ضمیر ناخودآگاه هدایت تکوینی است . هدایت تکوینی یعنی رساندن انسان به نقطه سعادت به وسیله کُون . کُون یعنی ذات ، یعنی ضمیر .کدام ضمیر؟ ضمیر ناخودآگاه
 • خصوصیات ضمیر ناخودآگاه :
  1. فراموش ناپذیری : ضمیر ناخودآگاه هیچ وقت پاک نمیشه . مثل آموزش زبان مادری . که هیچ کس زبان مادری اش را فراموش نمی کند . اولین حُسن اینکه فراموشی در آن نیست . اما قدرت آن ممکنه فرق کند . اگر خواستیم چیزی یادمان نرود باید نیمکره چپ مغز را فعال کنیم . هر تصویری که مردمک چشم ببینه ، هر صدایی که فرد بشنود در حافظه او ثبت می شود .
  2. صلا انسان نسبت به آنچه با ضمیر ناخودآگاه فرا میگیرد شک نمی کند .و ضمیرناخودآگاه در زنان 6 برابر مردان فعال است .
  3. عادت : عادت کردن خوبه . عادت به خوبیها خوب است . ضمیر ناخودآگاه در مقابل آموزش مقاومت نمی کند .عادات اقوام مختلف هم بر مبنای ضمیر ناخوداگاهشون شکل می گیرد . ضمیر ناخودآگاه عاداتی را بر فرد ملکه می کند . انسان به هر چیزی ، هر پوششی و هر کلامی عادت می کند .
 • وقتی ضمیر خود آگاه افت می کند ، ضمیر ناخودآگاه شروع می کند به فعالیت ، مثلا وقتی کسی بیهوش می شود . اگر کسی ضمیر ناخودآگاهش را اخلاقی پرورش داده باشد وقتی ضمیر خودآگاه قفل میکند ضمیر ناخودآگاهش می آد بالا ، این می شود هدایت تکوینی . ضمیر نا خودآگاه خطرناکه مراقبش باشیم . نباید بهش بی تفاوت باشیم .
 • حالا این بحث چه ربطی به دین دارد ؟ هدایت تکوینی یعنی استفا ده از ضمیرناخودآگاه .اگر به کسی دین را فقط از طریق هدایت تشریعی بگویند ، این کافی نیست . هدایت تشریعی به تنهایی جواب نمی دهد . الزاما کسی که خوب بلد است خوب هم نیست . ممکنه فقط خوب بلد باشد .
 • برخی فکر می کنیم برای رسیدن به سعادت و رضوان الهی همش آموزش ببینیم ، در حالیکه آموزش روی ضمیر خودآگاه تکیه داره و تکمیل کننده اطلاعات ضمیر ناخودآگاه ماست .
 • یکی از مباحث فقهی درس اصول این است : حکم جمع بین واجب و حرام چیه ؟ می نشینند و فکر می کنند این حرامی که انجام شده آیا واجب را باطل می کند ؟ در واقع باطل نمی کند درجه مقبولیتش را پایین می آورد . اگر انسان نسبت به ضمیر ناخودآگاه بی توجه و بی تفاوت باشه چه اتفاقات بدی ممکنه بعدا براش رخ بدهد، ضمیر ناخودآگاهی که نتواند با نماز تنظیمش کند . یه عده یه برهه از زندگی گناه می کنند ، یه برهه از زندگیشون هم ثواب می کنند اما یه عده دارند ثواب می کنند اما همزمان ضمیر ناخوآگاهش داره گناه می کند ، این خطرناکتره تا آنکه گناه کرده باید روی این کار کرد .
 • سن و سال که بالا می رود ضمیر ناخودآگاه ضعیف می شود .در همین سن و سال روی ضمیر ناخودآگاهتون کار کنید . در 25 سالگی به اوج ضعف می رسد ، حدودا 5 در صد فعاله . هرچه اندوخته کردی تا 25 سالگی است . بقیه اش با هدایت تشریعی است . لذا بچه ها زود پاک می شوند ، ضمیر ناخودآگاه دریاست . ضمیر خودآگاه مثل سمباده است . ضمیر نا خودآگاه علاقه بوده .مثلا خانمی که از کودکی به حجاب عادت کرده حتی در پیری هم رعایت می کند ، دیگر مساله ترس از جهنم نیست چون علاقه داره رعایت می کند .
 • یکی از دلایلی که قرآن را خشیت نامه می نامند اینکه قرآن مخاطبش بزرگسالانه . پیامبراکرم صلی الله علیه و اله فرمودند : وقتی مبعوث شدم جوانان مرا حمایت کردند ، پیران قوم با من مخالفت کردند . یعنی ضمیر ناخودآگاه .دین را بر مبنای فطرت می دانند .
 • گزینه ای که خیلی در ضمیر ناخودآگاه تاثیر دارد محیط است . محیط برای ضمیر ناخودآگاه آموزه هایی دارد ، بدون اینکه انسان بفهمد از محیط اثرات مثبت و منفی می گیرد . مثلا کتب ضالّه که موجب گمراهی میشود و یا صور قبیحه باعث می شود قداست خدا ، دین و اهل بیت در ذهن شما کم شود . حتی الامکان در محیط هایی رفت و آمد کنیم که ضمیر ناخودآگاه خوب را تقویت کند .
 • انسانها عادتشون مربوط به ضمیر ناخودآگاهشونه . محیط هم روی این خیلی اثر داره . اگر محیط عوض بشه مقاومت خیلی سخته ممکن است فرد کامل عوض بشه .
 • در سن پایین چون ضمیر پاکه انسان زود پاک می شود، اما سن که از 25 سال بالاتر رفت ضمیر خودآگاه می آید و برخی مسائل را توجیه می کند .
 • محیط به ضمیر ناخودآگاه آموزشهایی را می دهد که یا فرد را نجات می دهد یا سرانجام نجاتش می دهد . محیط خیلی مهمه . مهمه در کودکی چطور بوده باشد در چه محیطی بوده ، مثلا طرف 10 سال از خدا بریده بود اما دوباره بر می گردد .