دبيرستان و پيش دانشگاهي غير دولتي شهداي رهپويان وصال

آدرس : شيراز ، بلوار پاسداران ، کوچه 53 شهید ظل انوار سمت راست

تلفن :38239169-071 و 38234570-071

مجتمع آموزشي غير دولتي دخترانه شهداي رهپويان وصال

سومین جلسه کلاس اخلاق :

 • خلاصه سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد
 • موضوع : ضمیر ناخود آگاه ، هدایت تکوینی - جلسه 2
 • تاریخ : 95/8/8
 • قدرت ذخیره ضمیر ناخودآگاه بسیار بیشتر از ضمیر خودآگاه است و فراموشی ندارد . اما خیلی از افراد این ضمیر ناخودآگاه را نمی شناسند و تا آخر عمر از آن نه در امور دنیوی و نه در امور معنوی استفاده نمی کنند . متأسفانه این بحث با برخی مباحث دیگر هم مخلوط شده ، برای جذاب شدنش چیزهای غیر واقعی هم به آن اضافه کردند ، با خرافات و متافیزیک هم قاطی شده و این اصل که چرا انسان باید به سراغ ضمیر نا خود آگاه برود ، خراب شده است .
 • در بحث ضمیر ناخود آگاه که بخواهیم از آن استفاده کنیم ، تا وقتی ضمیر خود آگاه فعال است ، قدرتش کم است . در استفاده از ضمیر ناخودآگاه مثلا آموزش در خواب ، آموزش قرآن یا زبان انگلیسی در خواب مسائلی مطرح شده اما کاملا تأیید نشده است .
 • در بحث ضمیر ناخود آگاه که بخواهیم از آن استفاده کنیم ، تا وقتی ضمیر خود آگاه فعال است ، قدرتش کم است . در استفاده از ضمیر ناخودآگاه مثلا آموزش در خواب ، آموزش قرآن یا زبان انگلیسی در خواب مسائلی مطرح شده اما کاملا تأیید نشده است .
 • وقتی می توان از ضمیر نا خود آگاه استفاده کرد ، که بتوان آن را کنترل کرد . ضمیر خود آگاه یعنی 5 تا حس .
 • مثلا شما یک کتاب در مورد فقر مطالع می کنید ، تحریک می شوید که بروید و راجع به فقر یک کاری انجام دهید . این با کدام ضمیر است ؟ با ضمیر خود آگاه . حالا اگر کتاب تصویر هم داشته باشد ، میزان تحریکش بالاتر می رود چون چشم می بیند و بعد تصور می کند . تصور مربوط به ضمیر نا خودآگاه است .
 • حالا همین کتاب و هم تصاویر تبدیل به یک فیلم میشه با آهنگ ، تأثیرش بالاتر می رود . چون آهنگ گوش شما را مشغول می کند ، تصویر چشم شما را مشغول می کند ، متن هم ذهن شما را . بقیه اثرات با ضمیر نا خود آگاه ایجاد میشه .
 • حالا اگر در مکان قرار بگیرید ، به خانه آنها بروی تأثیرش بیشتر می شود . چون بوی خانه آنها با خانه شما فرق می کند ، شامه شما هم درگیر می شود .دست دختر یتیم را که می گیری باهاش صحبت می کنی ، فقر را حس می کنی . پس فیلمش را ببینی یک تأثیر دارد ، خودش را ببینی یک تأثیر دیگر دارد .
 • در جلسه قبل گفتیم در حدیث از حضرت علی علیه السلام است که « ذات تو سارق است » . ذات شما از اطرافیان ، از محیط اطراف تأثیر می گیرد . حس می کنی ، محسوس می شود . مثلا اگر به جای این همه هزینه رفت و آمد به مدرسه را صرف بهبود وضعیت زندگی مردم کنیم شما آموزش آنلاین ببینید . در آموزش آنلاین حس معلم و شاگرد زیاد منتقل نمی شود . در هنگام آموزش غیر از ارتباط حسی ، علم یک قدرت انتقال تلپاتی دارد . یک اعتمادی در شما ایجاد می شود . در ارتباط حسی اتفاقاتی می افتد که ما نمی بینیم ،اثرش فرق می کند، به همین سادگی . {در بحث آموزش } اگر ضمیر ناخود آگاه اعتماد نکند ، مقاومت می کند ، شما متوجه مفهوم درس نمی شوید .
 • در بحث های عرفانی که از آن سوء استفاده می شود و بساط مرید و مرادی راه می افتد ، یک جمله جدی درست دارد ، اما بعضی افراد جنبه ندارند ، خرابش می کنند . « شاگرد باید به استاد دل بدهد . » نه که گوش بدهد . یعنی شاگرد باید استاد را قبول داشته باشد . در واقع ضمیر ناخودآگاهش باید استاد را قبول داشته باشد . مشک آن است که خود ببوید ، نه آنکه عطار بگوید .
 • شما وقتی در خانه فقیر می روی دل می دهی به ان دختر فقیر ، نه عقل ، تأثیراتش بیشتر می شود . در بقیه امور هم همین طور است . در بحث علم باید دل بدهی در معنویات هم باید دل بدهی .
 • وقتی دل می دهید موفق تر می شوید تا وقتی گوش می دهید . در مباحث دنیایی مثل رشته تحصیلی به آن دل نمی دهی ، موفق نمی شوی . فردی است که درسش خوب بوده ، معدلش هم خوب است ، اما رشته تحصیلی اش را دوست ندارد .
 • ضمیر نا خود آگاه ما دوقسمت دارد ، یک قسمت پسند الهی دارد و یک قسمت پسند حیوانی . اگر بروی به سمت پسند حیوانی ، دقیقا لذت هم می بری چون گناه لذت دارد . اگر به سمت الهی هم بروی آن هم لذت دارد و هردو هم انسان را سیراب می کند . اینکه انتخاب کنی از کدام لذت ببری می شود ایمان . مدعیان هر دو قسمت هم می گویند که این بخش بیشتر لذت دارد . دلیل آن هم نچشیدن است . کافی است لذت کار الهی را بچشید . باید ضمیر نا خود آگاهت راببری تا بچشد . پایان همه لذتها هم آرامش است ،اگر بروی به سمت لذتهای حیوانی آخرش چه می شود ؟ اما اگر به سمت لذتهای الهی ، لذتهای معنوی بروی خدا قول داده و آنها هم که در این مسیر بودند گفته اند که آخرش خوب است و آرامش است . پس این مهم است که ما نسبت به دین ، به دنیا و به خدا ، به معنویت ، به هر چیز سعی کنیم ضمیر نا خود آگاهمان را آموزش دهیم ، که ارتباط برقرار کند نه ضمیر خود آگاه را . اینکه بشینیم حساب و کتاب کنیم ، اینها فایده ندارد .
 • آدمها با هم فرق دارند ، در قرآن هم به این اشاره شده که « انسانها متفاوت آفریده شده اند . »انسانها با هم فرق دارند تا مثل گوسفند نباشند . گوسفند ها همه سلیقه شان یکی است . { اما } آدمها ناراضی می شوند ، نسبت به خودشان ، به شرایط زندگی و ... همین باعث تغییر و شکوفایی در جامعه می شود .
 • یکی از جاهایی که ضمیر ناخود آگاه 100 % فعال است هنگام خواب است . خواب یعنی قفل شدن ضمیر خود آگاه . بعضی افراد خوابشان خیلی برایشان مفید است چون به ضمیر نا خود آگاهشان جهت می دهند . امام صادق علیه السلام می فرمایند : « به هرچیز فکر کنید ، خوابش را می بینید . » برای هر چیز که برنامه ریزی کنید و به آن فکر کنید ، خوابش را می بینید .
 • خواب ضمیر نا خود آگاه را فعال می کند ، ضمیر نا خود آگاه نه مکان می شناسد ، نه زمان . یعنی ضمیر نا خود آگاه شما می تواند در طول زمان حرکت کند ، به مکانهای مختلف برود . شما از همان اولین لحظه ای که ضمیر نا خود آگاهتان در خواب فعال می شود ، دارید خواب می بینید . خوابی که یادتان بیاید ، خوابی که از ضمیر نا خود اگاه تبدیل می شود به ضمیر خود آگاه این 1 % خوابهای است که شما می بینید .
 • کسانی که آموخته هستند ، کاری می کنند که درصد بیشتری از خوابی که دیده اند ، یادشان بیاید . که برخی از این افراد می شوند پیشگو .
 • پیشگویی دو نوع است :
  1. غیر واقعی که معمولا برای پول است .
  2. آن طور که قرآن کریم می فرماید : « سَحَره » و فرق است بین سِحر و جادو . سِحر یعنی حقیقت . جادو یعنی تردستی و کلاهبرداری .
 • شما دارید مثلا در یک خیابان می روید ، به نظرتان آشنا می آید ، یا فردی را می بینید که احساس می کنید چند سال است با این فرد آشنا هستید . خیلی برای ما پیش می آید ، صحنه هایی را که احساس می کنیم ، داریم دوباره می بینیم . اینها خواب بوده . خوابی که شما از مکان و زمان ضمیر نا خود آگاهتان رها شده و آینده را به شما نشان داده است .
 • پیشگوها قدرت یاد آوری خوابشان بالاست . خیلی از آینده را می بینند . البته این آینده ای که اینها می بینند ، محتوم نیست ، گاهی تغییر می کند . اما اینها یاد گرفته اند چطور از ضمیر نا خود آگاهشان به ضمیر خود آگاهشان منتقل کنند . این می شود پیشگویی .
 • پیشگویی هم معمولا دو مدل است یا برای پول است یا برای خودنمایی . کلا استفاده درست از پیشگویی نمی شود .
 • اگر انسانی بتواند ضمیر نا خود آگاهش را بیشتر فعال کند ، یک نمونه اش پیشگویی است ، { قابلیتهای دیگر هم دارد } ضمیر ناخود آگاهد ما آموزشهای مادی و معنوی دیده است که اگر بتوانیم به خودمان یاد آوری کنیم ، نصف راه تقرّب را رد کردیم . یعنی ما یک تحملهایی در وجودمان داریم ، که ضمیر ناخود آگاه بلداست و ضمیر خود آگاه فراموش کرده است .
 • فرض کنید اگر کسی در جنگل رها شود ، ضمیر نا خود آگاهش او را رشد می دهد و کمک می کند که به خدا هم برسد . معنویات را هم بداند چیست . مثلا می داند دروغ هم بد است شاید از ما هم مقید تر باشد ، چون تحت هیچ آموزشی نبوده است .
 • ضمیر ناخود آگاه یک سری دریافتها دارد .
 • قسمت دوم که مخصوص خواهران و بانوان است در بحث ضمیر ناخود آگاه تحت عنوان حس ششم است ، که در زنان چنین برابر مردان است . مخصوصا در مورد مادر و فرزند به شدت فعال است ، چون فرزند جزئی از وجود اوست .
 • حس ششم خیلی قوی است ، مثلا اگر زنی جایی دارد رد می شود ، زن بار نگاه ، نوع و سنگینی نگاه پشت سرش را هم تشخیص می دهد . می فهمد کسی دارد به او نگاه می کند ، نوع نگاه را هم می فهمد ، مثل اینکه زن دو تا چشم هم پشت سرش دارد یا می گوید به دلم بد افتاده است ، منشأ همه اینها حس ششم است . اما مردها اینطور نیستند ، پنج هزار نفر هم که به انها نگاه کنند ، متوجه نمی شوند در حال خودشان هستند .
 • این حس ششم هم مرکزش و منشأش ضمیر ناخود آگاه است .
 • دلیل اینکه زن بیشتر متوهم می شود همین حس هاست که بلد نیستند این را آموخته کنند ، کنترل کنند ، حس را رها می کند و دیگر هیچ ... در روایت داریم زن اگر خوب پود هیچ کس به پای او نمی رسد و اگر هم بد شود ، بازهم هیچ کس به پای او نمی رسد .
 • واقعا بعضی انتخابها اینطوری است ، دختر می گوید به دلم افتاد ، یعنی چی به دلت افتاده ، از حماقتش نیست ، مال قدرتش است ، نتوانسته است قدرتش را هضم کند ، توهم می زند .
 • روش آموزش کنترل ضمیر نا خود آگاه :
 • 1-> ضمیر ناخودآگاه را در جریان مسائلی که به آن اعتماد ندارید ، قرار ندهید . یعنی یک جایی باید اول با ضمیر خود آگاه انتخاب کند که برود . مثلا می رود سریال نگاه می کند ، بعد هم می گوید می دانم روی من تأثیر نمی گذارد . مگر تأثیر گذاری فقط با عقل است ، با دل و حس است .
 • کسانی که وظیفه دارند ، به افرادی که وضعیتشان خراب است بپردازند ، کمکشان کنند ، تربیتشان کنند ، بالاخره یک جایی خراب می کنند ، یعنی افت می کنند ، قطعا رنگ و بو می گیرند .
 • {انسان از محیط } اثر می گیرد ، سلیقه اش عوض می شود ، حرفها و گفتار و رفتارش تغییر می کند . مراقب باشیم روحمان را جایی رها کنیم که اثر بد نگیرد ، جایی باشد که مطمئن باشیم روحمان اثر بد نمی گیرد . مثلا اگر با افرادی که نسبت با درس خواندن مشکل دارند مدتی بگردی ، دچار مشکل می شوی ،حالا شما رفتی آنها را اصلاح کنی ، قانع کنی . پس ضمیر نا خود آگاهمان را در مسیر جریاناتی که می دانیم مشکل دارد ، قرار ندهیم .
 • 2-> برای وقتهایی که می دانیم ضمیر نا خود آگاه ما قرار است فعال شود ، برنامه ریزی کنیم .
 • یک بحث جدی چند سال پیش داشتیم در مبحث انسان و نفس که انسان باید برای خواب برنامه ریزی کند ، 6-7 ساعت می خواهید بخوابید ، ضمیر نا خود آگاه رها می شود ، هیچ سرمشقی به این نمی دهید . این حرف امام صادق علیه السلام است که امروز در کلاسهای موفقیت فکر می کنند کشف جدید کردند ، ( بخواب فرض کن موفقی ، ضمیر نا خود آگاهت می گردد در جهان موفقیتها را پیدا می کند ، وقتی از خواب بلند شوی قوی تری . ) راست هم می گویند ، اما روایت از امام صادق علیه السلام ست که فرمودند « برای خوابتن هم برنامه ریزی کنید . » پس به خوابتان خط بدهید برای خواب برنامه ریزی کنید .
 • فرض کنید می خواهید بروید یک جای خوب مثلا زیارت بروید وقتی با این فکر می خوابید ، روحت برای فردا مناسبت بیشتری پیدا می کند ، روح می رود ، ضمیر ناخود آگاهت می رود . ارتباط برقرار می کند .
 • برای یکی از چیزهایی که می توانید برای خواب برنامه ریزی کنید ، ضعف بدنی و ضعف روحی است . شما مثلا می خواستی بروی کوه اما پاهایت توان کافی نداشته می نشینی ، قکر می کنی آیا می شود این پاها قوی تر شود ؟ دائم راجع به این فکر می کنی یا مثلا خسته شدی فکر می کنی می شود نفس بیشتری داشته باشم .یک قدرت مضاعفی را فردا خواهی گرفت . و مباحث دیگر ...
 • مثلا در موردی ذهنم یاری نمی کند ، حافظه ام خوب نیست . یکی از دلایلی که حافظه ما خوب نیست این است که حافظه مشغول شده ، مثل موبایلی که خیلی بار روی آن است و دیر بالا می آید ، حافظه ما هم مشغولیات زیاد دارد ، بعضی جاها حافظه ام را پاک کنم ، مثلا شب که خوابیدم حافظه ام را از اینها پاک کنم .
 • در هیپنوتیزم همین کار را می کنند . شما چیزهایی که با ضمیر خود آگاه یادت نمی آید از ضمیر نا خود آگاه بیرون می آورند و پاک می کنند . پس مراقب باشیم اولا اجازه ندهید کسی شما را هیپنوتیزم کند . ثانیا { اگر لازم بود } به فرد امینی مراجعه کنیم ، چون ممکن است شما چیزی بگویید ، بعدا طرف از این طلاعات سوء استفاده کرده و باج خواهی کند .
 • استفاده از ضمیر نا خود آگاه :
  1. یک بحث علمی امروزه هست به نام خود هیپنوتیزمی . یعنی یک عده از افراد یاد می گیرند ، خودشان هرچه بخواهند از ذهنشان پاک می کنند . ضعفهایشان ، شکستهایشان . مثلا شما یک مسیری را رفتی شکست خوردی و می خواهی ازذهنت پاک کنی ،توی خواب استفاده کن .
  2. برنامه ریزی می کنند ، راجع به اینها فکر می کنند ، ضمیر نا خود آگاه را تحریک می کنند ، فرد وقتی خوابش برد با همین فکر ، ضمیر نا خود آگاه شروع می کند به همین فعالیت هایی که شما بهش دستور دادی و این کارها را انجام می دهد و به یک نتیجه ای می رسد .
  3. آموزشهایی که در ضمیر نا خود آگاهت قرار می گیرد را در زندگی ات بگذار . بعضی افراد خودشان را از برخی چیزها مثل فیلم و سریال و چیزهایی که روی ضمیر نا خود آگاه تأثیر می گذارد ، محروم می کنند . مثلا می گویند فلان فیلم را باید در سینما ببینید چون فضا تاریک است ، صحنه بزرگ ، صدادالبی دیجیتال است ، چشم و گوش و حس و نور و همه اینها کلا تعطیل می شود ، ضمیر خود آگاهت درگیر می شود ، ضمیر نا خود آگاه فعال شده ، برداشتت از فیلم خیلی بالاتر می رود .
 • مثلا طرف دهه محرم نشسته پای تلویزیون توی خانه ارتباط برقرار نمی کند ، اما می آید در مسجد محله یک جلسه که سطحش پایینتر است اما ارتباط برقرار می شود چون ضمیر نا خود آگاهش تحت تاثیر قرار می گیرد .
 • الان در جنگ تکفیری ها خیلی از اینها از قرص روانگردان استفاده می کنند ، خیلی زیاد . قرص روانگردان ضمیر خود اگاه را تعطیل می کند ، بعد به ناخود آگاه فرد هرچه رئیسش فرمان بدهد می گوید چشم ، بشین تو ماشین بکوب انتحاری به فلان جا می گوید چشم .
 • می خواهی با محرومیت آشنا شوی برو توی دلش . با هر چیز خواستی مواجه شوی برو توی دلش . خود تان را از رفتن در دل چیزهای خوب محروم نکنید .از هنر استفاده کنیم برای آموزش دادن { به ضمیر نا خود اگاه } . پس تا الان دو مورد را گفتیم : استفاده از خواب و استفاده از محیطهایی که ضمیر ناخود اگاه را فعال می کنند .
 • یک نکته هم داریم در مورد خواب : چرا بعضی ها خواب نمی بینند یا کم خواب می بینند یا یادشون نمی اد چه خوابی دیدند یا کلا هیچ برداشت خاصی از خواب ندارند ، هیچ منظره یا فردی به نظرشون نمی اد ، که این روزها خیلی هم زیاد شده ، می دانید دلیلش چیست ؟ دلیلش غذاست . خواب دلیل اینکه خستگی ما را رفع می کند ، عمق آن است . وقتی سرعت گردش خون می آید پایین ، خواب عمیق می شود .
 • وقتی غذایی مثل فست فود می خورید ، غذای سنگین به معده فشار می آورد سرعت گردش خون بالاست ، شما خواب هستید اما معده فعال است ، خوابت عمیق نمی شود ، ضمیر نا خود آگاهت فعال نمی شود ، بدنت آسیب می بیند . لطف کنید برای خوابتان برنامه ریزی کنید .