دبيرستان و پيش دانشگاهي غير دولتي شهداي رهپويان وصال

آدرس : شيراز ، بلوار پاسداران ، کوچه 53 شهید ظل انوار سمت راست

تلفن :38239169-071 و 38234570-071

مجتمع آموزشي غير دولتي دخترانه شهداي رهپويان وصال

سومین جلسه کلاس اخلاق :

 • خلاصه سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد
 • موضوع : ضمیر ناخود آگاه ، هدایت تکوینی - جلسه 3
 • تاریخ : 95/9/6
 • تقویت ضمیر نا خود آگاه : منظور از تقویت ضمیر نا خود اگاه کلا تقویت مغز است ، چون مرکز ضمیر نا خود آگاه مغز است .
 • قوه عاقله روش بهتر زندگی کردن را در دنیا و آخرت به آدم یاد می دهد . اگر کسی مغز و عقلش خوب کار کند ، قطعاً راه درست را انتخاب می کند و معمولاً هم کسانی که در جامعه راه نادرست را انتخاب می کنند یا از مغزشون استفاده نمی کنند یا اگر هم می خواهند استفاده کنند ، توجیه می کنند .
 • حالا از نظر فیزیکی چه می شود که یک مغزی ، مغز قوی می شود یا یک مغزی ضعیف می شود ؟
 • مهمترین قسمت در بدن هر موجودی که تأثیر مستقیم بر مغز دارد ، گردش خون است . گردش خون در مغز تأثیر مستقیم دارد ، چه در قسمت خود آگاه چه ناخود آگاه .
 • مثلاً اگر مطلبی را حفظ کردید ، اما فراموش کردید ، نرو دوباره نگاه کن . باید فکر کنید تا به یاد بیاورید . اگر 1 بار، 2بار، 3بار تکرار کنید ، یاد می گیرید ، چطور مطلب را از ضمیر نا خود اگاه منتقل کنید به ضمیر خود اگاه . اگر % 100 مطلب یادتان نیامد ، % 10 هم به یاد آورید ، بهتر است که بروید و دوباره مطلب را نگاه کنید .
 • یا مثلا سیستمی که می گویند برای انتقال مطلب از حافظه موقت به حافظه دائم داریم اینکه هر مطلبی را که خواندید ، حفظ کردید ، دوباره 6 ساعت بعد ، یاد آوری کنید ، دوباره 6 روز بعد هم یاد آوری شود . اما همه اینها وقتی تأثیر دارد ، که انسان نسبت به بدنش و گردش خونش حساسیت داشته باشد .
 • گردش خون به چه چیزهایی بستگی دارد ؟
 • مطالبی که الان مطرح می کنیم از نظر علمی قطعی است . دو عامل باعث تقویت مغز می شود : 1- غذا 2- ورزش
 • 1-> غذا و خوراک خیلی بر بحث گردش خون اثر دارد . مثلا شنیدیم در روایات که پنیر به تنهایی نخورید ، چون برای هضم به فسفر نیاز دارد و تنها جایی از بدن که فسفر دارد ، مغز است ، پس از مغز می گیرد . پنیر را با گردو یا پونه بخورید که حاوی فسفر است .
 • یک زمانی بود در گذشته علّامه زیاد داشتیم . علّامه یعنی کسی که در چند رشته علم داشته است . الآن علّامه کم داریم ، چون مغز ها دیگر مثل گذشته قوی نیست ، بعد هم گفته می شود که علم تخصصی تر شده است . مثلاٌ یک فردی دکتر گوش است ، اما فقط متخصص گوش میانی است . حالا اگر از این دکتر بپرسید چقدر مطالعه می کنی ؟ - هیچی . این دکتر شده دیگر همه چیز تمام شده . نگویید علم گسترده شده ، مجبور شدیم ریزترش کنیم . آن ابوریحان بیرونی بوده که تا لحظه آخر عمرش مطالعه می کرد .
 • همین علّامه تهرانی می گویند برای ایشان صبحانه کره آوردند با چاقویی که فبلا پنیر با آن قاچ کرده بودند ، گفتند برو بشورش و بیا . اینقدر حساس بودند . چرا ؟ چون همین مقدار کم پنیر که به کره و چاقو چسبیده باعث می شود ، چند سلول مغز از بین برود . اینقدر حسّاس بودند ، به مغزشان .
 • دومین خوراکی که برای مغز مضر است ، همین فست فود ها هستند . به دو علت : یکی روغن . چون اگر روغن را داغ کردید و سرد شد ، دوباره داغ کنید می شود سرطان . سرطان یعنی آسیب به سلولهای مغز که تنظیمات بافت بدن را به هم می زند و یک قسمتی کوچکتر یا بزرگتر رشد می کند ، مرکز سرطان مغز است . مغز است که اشتباه دستور می دهد و یک بخشی از سلولها کوچکتر یا بزرگتر می شود . یک چیزهایی مشهور است اما متأسفانه رعایت نمی شود .
 • فست فود ها سنگین هستند برای هضم و گردش خون را به خودش مشغول می کند و خون به مغز نمی رسد ، یا کم می رسد . { اینها} غذاهای ثقیل هستند . در آیه قرآن می فرماید : کُلوا مِن َ الطّیبات – از آنچه برای شما خلق کرده ایم طیبات را بخورید . . شما فست فود که می خورید ، هم بد می خوابید و هم خواب بد می بینید و هم بد از خواب بلند می شوید ، چون گردش خون تکمیل نیست .
 • هر نوع غذایی که گردش خون را مختل می کند ، به مغز شما آسیب می زند و هر چه گردش خون بیشتر باشد ، مغز روان تر است .
 • دیدید کسانی که وقتی درس می خوانند ، راه می روند و می گویند بهتر می فهمند . راست هم می گویند ، چون وقتی راه می روید ، مغز گردش خونش بیشتر می شود و راحت تر کار می کند .
 • یک مثال هم داریم که نه جک است و نه شوخی و بی ادبی . می گویند برو در دستشویی فکر های مهمت را بکن . چرا ؟ چون در دستشویی آن قسمت از غذا که گردش خون را مختل کرده بود، دارد دفع می شود ، خون بهتر به مغز می رسد ، پس طبیعی است که بتواند بهتر فکر کند . این مطلب کاملاً درست است . یا مثلاً می گویند راه برویم ، صحبت کنیم ، راه برویم فکر کنیم ، اینها همه به خاطر اینه که اگر انسانی گردش خونش خوب باشد ، مغزش بهتر کار می کند .
 • 2-> ورزش : چه ورزشی باعث تقویت مغز می شود ؟ - ورزشی که به صورت حرفه ای باشد . ورزش حرفه ای ورزشی است که به صورت فنی هفته ای 3 بار و هر بار 20تا 25 دقیقه هم باشد ، کافی است . اگر هر روز هم انجام دهید که بهتر است . باید با 5 دقیقه گرم کردن شروع شود با حرکات کششی . بعد با توجه به ضربان قلبی فعلی شما که حدود 80 تا 120 هست ، حدود 15 دقیقه انجام شود تا ضربان به 200 – 240 برسد و بعد هم 5 دقیقه هم ضربان قلب برگردد به حالت عادی .
 • اگر مثلا ورزش کردی ماهیچه پا ها گرفت ، این ورزش حرفه ای نبوده است . اگر غیر از این باشد ، ورزش نبوده ، بدنت را سوزاندی . ورزش این است که با گرم کردن شروع می شود ، ضربان قلب بالا می رود و بعد سرد کردن بدن هم باید انجام شود . این طور باعث می شود ، گردش خون شما متعادل شود . از قدیم هم می گویند عقل سالم در بدن سالم . کسانی که این طور ورزش نمی کنند ، بدنشان دچار استهلاک می شود . پس مغز با گردش خون سالم فعال می شود .
 • ممکن است برخی بگویند می فردی را می شناسیم ، که رعایت نمی کند ، فسا فود می خوره ، مغزش هم خوب کار می کند !!!! دوقسمت در مغز داریم : یکی سلولهای مغز و دیگری IQ یا بهره هوشی . این افراد بهره هوشی بالایی دارند ، حالا اگر رعایت می کرد چی می شد . { موفق تر بود }
 • آنهایی که IQ بالایی دارند ، اگر بخواهند فقط به این تکیه کنند ، موفق نمی شوند ، اگر از مغز استفاده نکنند ، موفق نمی شوند . کسی که بهره هوشی متوسطی دارد ، اما از مغزش کار می کشد ، موق تر می شود . تکیه به ضریب هوشی اشتباه است .
 • پس راهکار ها شد : 1 – از مغزتان کار بکشید . 2- ورزش کنید . 3 – غذای پاک و سالم بخورید که برای هضم به بدنتون فشار نیاید . 4- پوشاک . { پوشش سر و پوشش پا }
 • یک چیزی که در پوشاک می گویند اینکه مثلا روسری بپوشی ، چون سرت را می پوشاند ، باعث ریزش مو می شود . اما این حرف به اثبات نرسیده است . اتفاقاً در وضعیت هوای آلوده شهرهای بزرگ و با توجه به نور خورشید و سوراخ شدن لایه اوزون باید سر را پوشاند . مثلاً در ایران تا زمان پهلوی مردها هم کلاه می پوشیدند که یا از جنس نمد بود یا پشم یا ابریشم . اگر دقت کنید در عکسهای قدیمی و در نگاره ها مرد بدون کلاه نمی بینید . کلاه پوششی بوده برای حفاظت ازسر و موها .
 • کلاه از جنس نمد ، چرم ، پوست یا پشم هم تاثیر{ مثبت } بر مغز دارد و هم بر مو . مثلاً امام صادق علیه السلام می فرمودند دستار ببندید . دستار پوششی بوده است برای سر ، که نور خورشید اگر مستقیم به مغز بخورد ، بد است . می فرمود اگر ماه هم کامل است ، در شب هم دستار ببندید . این نور خورشید و ماه خیلی قوی است .
 • حجاب سر در واقع پوشش مغز است . حتی تا اواخر دهه 1970 میلادی هم در غرب هیچ مردی بدون کلاه از خانه بیرون نمی آمد. در تمام اقوام قدیمی ایرانی ، یونانی ، غربی و .. در آثار هنری و نگاره ها هم دقت کنید ، هیچ مردی بدون کلاه و دستار نمی بینید.
 • دومین بخشی از بدن که باید پوشش داشته باشد ، پا است .پا مرکز گردش خون بدن است و به اصطلاح امروز ترموستات بدن است . ورزش یعنی چیزی که گردش خون ایجاد می کند در کل بدن و برای سلامت کل بدن مفید است . از نظر علمی ورزش از پا شروع می شود و پا مرکز گردش خون است . مثلاً اگر سردتان شد پاها یتان را گرم کنید و در گرما پاها را در آب بگذارید . در مورد پا ها هم باید ورزش کرد که گردش خون منظم داشته باشد و بعد پوشش مناسب داشته باشد .
 • پوشش پا : یکی جوراب که حتماً باید نخی باشد ، تنگ نباشد که پا تحت فشار قرار گیرد .
 • مسأله دوم کفش : دقت داشته باشید کفش پاشنه دار به دلیل اینکه وزن شما رابه جای تقسیم در تمام کف پا ، فقط روی پاشنه پا می اندازد ، در اینجا خون گیر می کند ، بعدش شما سردرد می گیرید و سلولهای مغز دارد می سوزد و اگر سلولهای مغز بسوزد ، دیگر باز سازی نمی شود . به همان اندازه که وزن شما به کف پا منتقل نمی شود ، به مغز شما فشار می آید و سلولهای مغز آسیب می بینند . هر چه قدر پاشنه کفش بلندتر باشد ، به مفصل ها و نخاع و کمر و.. به همه اینها آسیب می زند .
 • حالا اگر کفش اگر طبی باشد هم به پا فشار نمی آورد و هم گردش خون را به یک قسمت مصروف نمی کند و اجازه می دهد به مغزت هم خون برسد . افرادی که خیلی از ساعات روز کفش می پوشند موقع خرید کفش دقت کنند فقط به ظاهر و زیبایی اش نگاه نکنند ، کفش طبی بخرند .
 • اگر دقت کنید در حوزه چیزی به عنوان کفش وجود ندارد . در سیستم اسلامی در قدیم کفش بندی می پوشیدند ، الان در حوزه یا دمپایی می پوشند یا نعلین . درکتاب حلیة المتّقین یک بخش در مورد مستحبات نعلین است که رنگش چطور باشد ، کف آن چطور باشد . بعضی ها می گویند دین بیکار بوده برای کفش هم حکم داده ؟ -نه ، دین بیکار نیست ، به فکر سلامت مغز بوده است . چون عقل سالم در بدن سالم است . شما چون ساعات زیادی کفش می پوشید خیلی دقت کنید حتما طبی باشد ، کفش ورزشی و راحتی و اینها نخرید .
 • دو مشکلی که در موقع راه رفتن ایجاد می شود : 1- طوری راه بروید که ابتدا جایی به غیر از پاشنه پا روی زمین بیاید . 2- راه رفتنی که نوک پا مستقیم نباشد ، این دو مورد به گردش خون آسیب می زند .
 • این روزها در بعضی شهرهای بزرگ اصلاً نمی شود ، شما ورزش کنید ، چون ورزش باعث می شود تنفس شما بالا برود و هوای آلوده بیشتری وارد ریه های شما می شود . برخی از غذاهایی که می خورید به تصفیه خون و گردش خون کمک می کند مثل انار : که خون را تصفیه می کند و اسفناج که خون ساز است . برای رفع آلودگی از بدن و خون {مخصوصا در هوای آلوده } روزانه شیر بخورید . که این موارد خیلی مفید است و هوش و حافظه شما قطعاٌ بهتر می شود .
 • تاثیرات متافیزیکی بر مغز :
 • برخی چیزها هست برای ان دلیل نداریم ، چون قرار نیست برای هرچی خدا فرمان داده دلیل پیدا کنیم . بعضی همتشان را بر این گذاشته اند ، که احکام اسلامی را با دلایل علمی تطبیق دهند . این صحیح نیست . مثل اینکه یک معلم بیاید چیزهایی را بگوید ، که دانش اموزان تایید می کنند . خداوند که علمش بالاتر است ، ما بیاییم با علم انسان که پایین تر است احکام را تطبیق دهیم !!
 • دلیل بعضی چیزها مخصوصا امور متافیزیکی در مورد ذهن و مغز را هنوز نمی دانیم . مثلا امام صادق علیه السلام می فرمودند : پنیر خالی نخورید . یا با گردو بخورید . الان بعد از ۱۴۰۰ سال ما علت این توصیه را فهمیدیم ، که پنیر فسفر مغز را از بین می برد .
 • راهکارهای متافیزیکی تقویت حافظه : ۱.حفظ قران ۲. نماز شب
 • مثلا حفظ کردن قران سلولهای مغز را تقویت می کند . این کار ظرفیت سلولهای مغزی را بالا می برد و مغز قوی تر می شود . حالا این را نمیشه توضیح داد .
 • افراد وقتی شروع می کنند به حفظ قران ، خودشان هم باورشان نمی شود ، چطور این حجم از ایات را حفظ کردند . در این سالها افراد زیادی بوده اند که قران را حفظ کردند ، در حالی که برخی افراد حتی عرب زبان هم نبودند . دلیلش این است شما وقتی قران حفظ می کنید ، این باعث تقویت حافظه شما می شود .
 • وقتی نماز شب می خوانید ، ذهن شما نورانی می شود . اینکه می گویند نماز شب نورانی نی کند ، منظور نور صورت نیست ، منظور نورانیت ذهن است . یعنی شخص شفاف تر می اندیشد ، بهتر تصمیم می گیرد ، اشتباهاتش کمتر می شود .
 • در کره زمین انرژی مثبت و منفی از بین نمی رود ، بلکه در فضا معلق است . برای گرفتن این انرژی ها بهترین موقعیت ، ساعت تبدیل شب به روز است ، یعنی وقت سحر و بهترین حالت اینکه در نصف النهارها بایستید ، نصف النهاری که به سمت کعبه است ، و بهتر است که دستهایتان را هم جلوی صورتتان بگیرید ، مثل حالت قنوت . این مطالب را محققان دانشگاه می شیگان گفته اند .
 • امام صادق علیه السلام می فرمایند این ساعت ( سحر )برای شما شفافیت ذهنی می اورد و ( قدرت ) حافظه را بالا می برد . حتی اگر نماز نخوانید ، ایت الله شاه ابادی می فرمود موقع سحر، شده ۳-۴ دقیقه در جایتان بلند شوید ، بعد دوباره بخوابید ، این تاثیر دارد . دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند ... واندر ان ظلمت شب اب حیاتم دادن
 • یک اتفاقی در سحر می افتد ، اوج سلامت اب و هوا در این ساعت است و کمترین میزان رفت و امد و الودگی هواست . امام صادق علیه السلام می فرماید : اگر می دانستید نسیم بین الطلوعین چه تاثیری دارد ، مریض هایتان را به جای اینکه برای درمان ببرید ، در معرض نسیم بین الطلوعین می خواباندید . چرا ؟
 • چون اکسیژن سالم در این ساعت زیاد است باعث گردش بهتر خون شده و همین موجب رفع بیماریها می شود .
 • سحر خیزی در همه ادیان سفارش شده است . سحر خیز باش تا کامروا باشی . پس تمرین کنید ، قبل از اذان صبح بیدار شوید .
 • روایت امام صادق علیه السلام در مورد نماز شب : ۸ رکعت نافله شب ، ۲ رکعت نماز شفع و ۱ رکعت نماز وتر که در قنوت ان ۴۰ نفر مومن را دعا کنید ، اگر نمی توانید ۸ رکعت را به نیت نماز قصا بخوانید و اگر نتوانستید ۲ رکعت نماز شفع و ۱ رکعت نماز وتر را بخوانید و اگز نشد فقط نماز وتر بخوان با قنوتش و اگر نشد فقط نماز وتر را بخوان بدون قنوت ، اگر حال نداشتی بلند شو وضو بگیر و بخواب . اگر حال نداشتی پتو را برن کنار روی ان تیمم کن ، سرت را بگیر بالا و ۳ بار بگو یا الله و دوباره بخواب . این شد نماز شب .
 • وقتی شما بیدار می شوید ، بدن روی نقطه اوجش می اید . اتفاقی می افتد که برای گردش خون شما مفید است . مثلا می گویند وقتی می خواهید بخوابید ، روی دنده راست بخوابید ، به سمت قبله بخوابید ، بدن روی دنده راست در مسیری قرار می گیرد که جریانهای ارضی و وضعی و انتقالی طوری است که ، گردش خون شما مطابق با حرکت وضعی زمین می شود . همین طور که می بینید ، همه احکام دلیل دارد .
 • به نماز شب خیلی سفارش شده ، که چقدر در حافظه شما تاثیر دارد ، اگر می توانید هرشب یا یک شب در میان بخوانید و اگر نتوانستید هفته ای یک شب ترک نشود .
 • نماز شب باعث شفافیت ذهن می شود ، ایرادات علمی و عقیدتی که شما در طول روز دارید ، حل می شود ، بهتر می توانید بیاندیشید . به قول حافظ هر چه دارم از ورد سحری است . نماز شب را هرچه به اذان صبح نزدیکتر بخوانید بهتر است .
 • مرحوم میرزا جواد اقا ملکی تبریزی می فرماید دنیا می خواهی نماز شب بخوان ، اخرت می خواهی نماز شب بخوان ، روزی می خواهی نماز شب بخوان و ..
 • ان شاء الله خداوند به همه ما توفیق عمل عنایت بفرماید .